Analiza działki przed rozpoczęciem budowy i wyborem projektu

analiza działki

Podjęcie decyzji o budowie domu jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć, jakich możemy się podjąć w dorosłym życiu. Budowa obiektu mieszkalnego to proces, na który składa się wiele czynników decydujących o jego końcowym sukcesie. Od zakiełkowania wizji w naszych głowach do odebrania kluczy do gotowego domu dzieli nas daleka droga, która wymaga wiele zaangażowania, jak również sporych nakładów finansowych. Jednak nie ma to jak u siebie w domu, dlatego też w wielu przypadkach gra jest warta świeczki. Do naszych zadań podczas planowania budowy domu należy nie tylko projekt budynku czy wybór odpowiednich materiałów niezbędnych do jego powstania. Rzeczowa analiza działki budowlanej to pierwszy i często najważniejszy krok towarzyszący budowie domu. Zatem jak powinna przebiegać analiza działki?

Analiza działki: zgoda na budowę

Przy wyborze działki budowlanej trzeba wziąć pod uwagę jej status określony w MPZP (Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego). Jest to dokument o charakterze jawnym dostępny niemal w każdym urzędzie gminy. Zawiera on szczegółowe informacje na temat rodzaju rozwiązań architektonicznych stosowanych przy budowie obiektów dopuszczanych do realizacji na danym terenie. Niektóre z wyszczególnionych tam parametrów technicznych mogą wydawać się niezwykle drobiazgowe, jak np. kolor elewacji domu czy rodzaju wykończeń dachowych. Przed zakupem działki warto zatem dokładnie przeanalizować zapisy zawarte w MPZP, aby uniknąć nieporozumień na późniejszych etapach budowy domu.

Analiza działki: wielkość i kształt

Nie każda działka budowlana spełnia wymogi nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Im mniejsze rozmiary ziemi, tym mniejszy komfort jej codziennego użytkowania. Przed zakupem działki warto bliżej przyjrzeć się nie tylko jej rozmiarom, ale również jej kształtowi. Działki charakteryzujące się niestandardowymi profilami trudniej jest zagospodarować od tych, które przybierają kształt prostokąta czy kwadratu. Nie oznacza to jednak, że mniej foremna działka nie nadaje się pod zabudowę. Z wykorzystanie gotowych planów domów mieszkalnych możemy oszczędzić sobie wielu stresów, a przy tym zapewnić sobie funkcjonalny dom na lata. Zobacz projekty od extradom.pl i przekonaj się, że z ich wykorzystaniem budowa domu staje się znacznie łatwiejszym zadaniem.

Analiza działki: droga dojazdowa

Choć dla wielu jest to sprawa o niskim priorytecie, może się okazać, że nie mamy prawa do użytkowania drogi dojazdowej prowadzącej do naszej posesji. Dzieje się tak w przypadku, gdy prawa do drogi znajdują się w rękach właściciela sąsiedniej działki, a nie władz gminy. Przypadki, w których do wyjaśnienia sprawy potrzeba postępowania sądowego wcale nie są odosobnione. Warto jednak uniknąć podobnych sytuacji, gdyż ciągną się one latami i generują niemałe koszty finansowe.

Dodaj komentarz