5 pomysłów na meble do małych przestrzeni

aranzacja mieszkania

Koncepcje „small spaces” i „micro-living” rozwijają się zgodnie z regułą, że najlepsze są najprostsze rozwiązania, a Polacy potrzebowali i nadal będą potrzebować dobrej organizacji we własnym domu. Umiejętne zagospodarowanie każdego metra kwadratowego, odpowiednio dobrane meble, dekoracje, ale też rozwiązania poprawiające organizację, stanowią o sukcesie w aranżacji mniejszych wnętrz. Meble do takich przestrzeni powinny być wygodne w rozkładaniu, modułowe i mobilne. O pomysły na wygodne życie w niewielkich wnętrzach zapytaliśmy markę Miloni, specjalizującą się w produkcji drewnianych mebli na wymiar.

Każda aranżacja przestrzeni wymaga projektu, dzięki któremu będzie można zadbać o każdy szczegół. A aranżacja małych wnętrz potrafi spędzać sen z powiek. Spójny wystrój, wydzielenie stref w pomieszczeniach oraz właściwe doświetlenie każdego zakamarka są kluczem do harmonijnie urządzonego mieszkania. Wraz Miloni podpowiadamy, jak urządzić małe mieszkanie tak, by można cieszyć się jego funkcjonalnością i aranżacją.

Kupuj raz, mierz dwa razy!

Przed podjęciem decyzji o zakupie jakiegokolwiek większego mebla lepiej zmierzyć wszystko i to dwa razy. Nie mierz tylko przestrzeni, w której zamierzasz umieścić mebel. Warto sprawdzić odpowiednio wcześniej wymiary drzwi i schodów, przez które nasze domowe meble będą musiały przejść, zanim dotrą do miejsca docelowego. Nikt z nas nie chce chyba podczas powrotu do domu zastać sąsiada z sofą wciśniętą w nasze drzwi wejściowe w drodze na wyższe piętra! Dobranie rozmiaru stołu może z kolei ułatwić narysowanie jego obrysu na podłodze kredą lub wycięcie ze starych kartonów i przymierzenie takiego improwizowanego blatu we wnętrzu.

Lekko i jasno

Na ścianach lepiej postawić na jasne kolory, ale równie dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na rozjaśniane meble. Biel i inne bardzo jasne kolory odbijają światło i tworzą wrażenie otwartości, dzięki czemu będą doskonałym wyborem do małych przestrzeni. Stoły, biurka, krzesła, czy stoliki kawowe Miloni można zamówić m.in. w wybarwieniu Off White, nawiązującym do sielskiego stylu Hampton, shabby chic i wakacyjnych domów Prowansji. Jeśli masz białe ściany i białe meble, efekt podwoi się a  meble  perfekcyjnie wkomponują się w otoczenie.

Stoliczku, rozłóż się!

Mniejszy metraż wymaga w pełni świadomych wyborów zakupowych. Zbędne meble czy dodatki nie służą niewielkiej przestrzeni, bo nikt z nas nie lubi przebywać w przytłaczających wnętrzach. Warto postawić na jakość, oryginalność i naturalne materiały. Wygodny sposób na zmianę wielkości stołu i przejście z dobrze znanych na co dzień wymiarów, do takich, które są konieczne w przypadku większych spotkań, sprawia, że rośnie  zainteresowanie stołami rozkładanymi.  W te założenia wpisują się wszystkie kolekcji stołów Miloni, w tym bestsellerowa kolekcja TUO, autorstwa Tomka Rygalika. Projektantowi udało się wydobyć piękno litego drewna i zamknąć je w organicznych formach. W rezultacie powstała kolekcja, będąca połączeniem precyzji rzemiosła i zaawansowanego wzornictwa, której dopełnieniem są nowoczesne rozwiązania technologiczne. Meble, zaproponowane przez Miloni i Studio Rygalik, wpisują się w różnorodne konteksty, spełnią więc swoją rolę zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i biurowych. W skład kolekcji wchodzi biurko, regał modułowy oraz rozkładany stół na cokole, nagrodzony statuetką Must Have w ramach Łódź Design Festival! W Miloni większość stołów można zamówić w wersji rozkładanej. Do ich produkcji wykorzystywane są systemy rozkładania wiodących europejskich firm. Jakby tego było mało – w stołach, które wymagają większej nośności, zastosowano zaawansowane systemy prowadnic aluminiowych z łożyskowaniem kulkowym. Równie istotne jest to, że w tym przypadku wkładki zawsze mieszczą się pod blatem, są więc na wyciągnięcie ręki. Poszczególne modele stołów różnią się sposobem rozkładania, a także liczbą i rozmiarem wkładek.

Zalety okrągłego stołu

Określenie potrzeb jest kluczem do udanej aranżacji wnętrza. Wydawać by się mogło, że tyle potrzeb, ilu użytkowników i dokładnie wtedy okazuje się, że w przypadku stołu – poza zdecydowaniem się na wersję rozkładaną, patent może być tylko jeden. Okrągłe stoły zajmują mniej miejsca niż ich prostokątne odpowiedniki, oferując przy okazji tyle samo powierzchni użytkowej. W ciasnym salonie okrągły lub owalny stolik kawowy z polskiej manufaktury, zapewni więcej miejsca na wygodne poruszanie się po domu. To świetne rozwiązanie dla tych, którym zależy na estetyce, funkcjonalności i na oszczędności miejsca, a jakby tego było mało – uwielbiają przyjmować gości. Drewniany stół Fox lub Ox to w ich przypadku idealne rozwiązanie.

Zwróć uwagę na nogi

Zaletą stołów z cokołami jest to, że ich bardziej opływowy kształt zapewnia mniej wizualnego bałaganu na małej przestrzeni. Podobnie sofa z widocznymi nogami lub komoda uniesiona na krótkich nogach często wydaje się lżejsza niż coś, co jest solidne aż do podstawy. Jeśli jednak w pokoju pojawi się zbyt wiele nóg mebli, możemy mieć do czynienia z wizualnym wrażeniem bałaganu, lepiej więc decydować się na proste formy.

W postrzeganiu wnętrza, szczególnie tego o niewielkim metrażu, nie można zapominać o kolorystyce ścian czy oświetleniu. Optyczne powiększenie przestrzeni, tak jak harmonijny wystrój – przemyślane meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów – to niezwykle ważne kwestie. Warto zwrócić na nie teraz jeszcze większą, niż do tej pory, uwagę.

Dodaj komentarz