Rotule – co to jest i jak je wykorzystać w szklanych elewacjach?

Szkło jest obecnie bardzo popularnym materiałem, często wykonywanym w konstrukcjach budowlanych oraz w aranżacji i wystroju wnętrz. Pozwalają na to nowoczesne technologie produkcji, dzięki którym powstają bezpieczne tafle szklane, odporne na pękanie, stłuczenia czy zmiany naprężeń. Wraz z popularyzacją szklanych balustrad i ścianek działowych pojawiły się też nowe metody montażu. Jedną z nich są tzw. rotule.

Techniki montażu szklany elewacji

Spacerując po ulicach dużego miasta można zobaczyć wiele nowoczesnych budynków ze szklanymi elewacjami. Montaż dużych tafli, które stanowią część zasadniczej konstrukcji nośnej, nie jest prosty i wymaga stosowania specjalnie opracowanych metod. Istnieje wprawdzie możliwość przyklejania czy przykręcania tego materiału do konstrukcji, jednak takie rozwiązanie nie tylko zakłócałoby estetykę fasady. Wiercenie licznych otworów ma też niekorzystny wpływ na parametry wytrzymałościowe płyt. Istotnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy szklanych elewacjach jest też wpływ warunków atmosferycznych na zachowanie się materiału. Wysokie temperatury latem czy mrozy zimą, silne wiatry, przypadkowe uderzenia ptaków, wahania ciśnienia atmosferycznego – wszystkie te czynniki powodują też zmiany naprężeń szkła. Dlatego podczas montażu jest konieczne stosowanie takiego systemu, który umożliwi ich niwelowanie i ograniczy ryzyko pękania tafli. Jedną z najpopularniejszych metod montażu jest mocowanie przelotowe, w którym stosuje się specjalne głowice – rotule oraz uchwyty, które łączą w narożnikach cztery sąsiednie tafle.

Czym jest rotula?

Rotula to specjalnie ukształtowana głowica, zazwyczaj wykonana ze stali nierdzewnej i przeznaczona do dystansowego mocowania szkła do płaskich powierzchni. Składa się z dwóch części, wykonanych w kształcie stalowych walców i połączonych śrubą. Wewnętrzne powierzchnie walców są pokryte elastycznym materiałem, takim jak silikon czy guma EPDM. Dzięki nim tafla szklana umieszczona pomiędzy walcami głowicy jest chroniona przed skutkami naprężeń. Montaż rotuli wymaga wykonania w szkle otworów, przez które przekłada się wewnętrzną śrubę. Jej wylot z drugiej strony głowicy jest przeznaczony do wkręcenia w powierzchnię ściany lub schodów. Poza wspólnym dla nich walcowym kształtem rotule są bardzo zróżnicowane pod względem ich parametrów. Dzięki temu za ich pomocą można montować tafle o różnej grubości i wadze.

Wśród typowych parametrów, które charakteryzują rotulę można wymienić:

  • materiał, z którego została wykonana,
  • sposób wykończenia powierzchni (np. poler, satyna, mat lub przygotowanie do lakierowania),
  • dedykowaną powierzchnię montażu (płaską lub… skośną),
  • dystans, który określa grubość dolnego walca warunkujący w jakiej odległości od ściany znajdzie się płyta szklana,
  • grubość szkła – parametr, który określa maksymalną odległość pomiędzy walcami głowicy po jej złożeniu,
  • średnicę otworu w szkle, niezbędną do przełożenia śruby rotuli,
  • typ gwintu śruby.

Źródło: https://www.womet.com.pl/sklep/produkty/uchwyty-do-szkla-rotule/

Rotule do montażu na relingach

Przykręcanie do ściany czy dolnej płaszczyzny betonowych schodów nie jest jedyną metodą montowania tafli szklanych. W przypadku balustrad można je również montować do relingów, czyli specjalnych rurek stalowych. Do tego celu wykorzystuje się rotule o specjalnym kształcie, Charakteryzują się one wysoką częścią dystansową, w której wykonano otwór dopasowany średnica do relingu.  Przez montażem wystarczy nasunąć taką głowice na reling, a jej powierzchnia zaprze się o ścianę. Taka metoda montażu jest szczególnie popularna w przypadku mocowania szklanych płyt na ścianach nad blatami kuchennymi.

Dodaj komentarz