Odbiór techniczny mieszkania – krok po kroku

Zakup własnego M jest dla każdego ogromnym wydarzeniem. Kiedy już otrzymamy klucze następuje moment, gdy stajemy się pełnoprawnymi właścicielami lokalu. Pamiętajmy jednak o tym, aby radość nie przysłoniła nam racjonalnego podejścia do tematu. Odbiór mieszkania jest bowiem niezwykle istotny w kwestii zwrócenia uwagi deweloperowi na ewentualne usterki i zlecenia ich szybkiej naprawy. 

Do odbioru technicznego mieszkania należy dobrze się przygotować. Warto na miejscu pojawić się ze specjalistą, który swoim fachowym okiem oceni, czy deweloper nie popełnił jakiegoś błędu. Pamiętajmy, żeby to sprawdzić, zanim podpiszemy protokół zdawczo-odbiorczy.

Odbiór techniczny mieszkania – kiedy umówić się z deweloperem?

W celu odebrania mieszkania warto umówić się z deweloperem przed zapadnięciem zmroku, aby mieć możliwość obejrzenia mieszkania w świetle dziennym. Można pomyśleć o tym, aby przyjść na nie z przedstawicielem firmy specjalizującej się w odbiorze mieszkań. Ten oceni, czy standard wykończenia lokalu jest zgodny z warunkami umowy. Jeśli zdecydujemy się odebrać nasze lokum sami, weźmy miarkę, dalekomierz, kątownik oraz poziomicę. Sprawdźmy, czy tynki mają zachowany pion i są równe. Zwróćmy także uwagę na szlichty, posadzki cementowe, drzwi wejściowe (czy mają certyfikat antywłamaniowy), czy na oknach bądź drzwiach nie ma zarysowań oraz to, czy płynnie się otwierają i zamykają. Koniec końców przyjrzyjmy się także wszystkim instalacjom.

Pamiętajmy o tym, aby mieć przy sobie projekt oraz umowę. Dokumenty te zawierają bowiem cenne dla nas informacje dotyczące tego, co miało być wykonane, z jakich materiałów i koniec końców – w jakim standardzie. Mowa o takich elementach wyposażenia jak np. grzejniki, okna, gniazdka elektryczne i wiele innych. W dokumentach znajdziemy także dane związane z ilością, rodzajem oraz powierzchniami pomieszczeń składających się na nasze M, a ponadto o rozmieszczeniu drzwi, instalacji itp.

Odbiór techniczny mieszkania – norma PN-EN ISO 9836:1997

Pamiętajmy, że wszystkich inwestorów obowiązuje norma PN-EN ISO 9836:1997. W praktyce oznacza to, iż pomiar przeprowadza się do poziomu podłogi (z tynkami i okładzinami na ścianach). Do powierzchni mieszkania nie wlicza się wnęk o powierzchni powyżej 0,1 m2,  w przeciwieństwie do przestrzeni, która znajduje się pod elementami rozbieralnymi, np. ściankami działowymi. Pomiar musi być wykonany z dokładnością do 0,01 m2. Jeśli natomiast mamy do czynienia z mieszkaniem w którym są skosy, wówczas powierzchnię pomieszczenia liczy się zgodnie z powierzchnią podłogi. Dzieli się ją na dwie części. Przestrzeń „właściwa” musi liczyć 1,90 m wysokości lub więcej. Powierzchnie o mniejszych wysokościach traktowane są jako pomocnicze.

Odbiór techniczny mieszkania – okres rękojmi

Jeśli podczas odbioru mieszkania umknął nam ważny detal, bądź też zauważymy go w trakcie użytkowania mieszkania, obowiązkiem dewelopera jest usunięcie usterki. Rękojmia dla osób, które odebrały mieszkanie przed 26.12.2014 roku wynosi 3 lata, zaś dla właścicieli, którzy odebrali lokum po tej dacie – 5 lat. Pamiętajmy jednak, że zgłoszenie nieprawidłowości na etapie odbioru technicznego spowoduje szybsze i bezproblematyczne rozwiązanie problemu.

One thought on “Odbiór techniczny mieszkania – krok po kroku

Dodaj komentarz