Od czego zależą ceny prądu? Czy istnieje sposób na obniżenie rachunków za energię?

cena pradu

Każdemu z nas zależy na tym, aby płacić jak najniższe rachunki za prąd. A te w ostatnim czasie rosną niestety nieubłaganie, coraz bardziej obciążając domowy budżet. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka informacji na temat tego, od czego zależą ceny energii oraz co zrobić, aby zmniejszyć comiesięczne opłaty. A czy mamy na to jakikolwiek wpływ?

Z czego składa się rachunek za prąd?

Rachunek za prąd składa się z dwóch części: kwoty, którą musimy zapłacić za realnie zużytą energię elektryczną oraz z kosztów jej dystrybucji. Jeśli natomiast przyjrzeć się rachunkowi dokładniej, znajdziemy tam opłaty: dystrybucyjną zmienną, przesyłową stałą, przejściową, abonamentową, mocową, jakościową, kogeneracyjną całodobową i OZE całodobową.

Część opłat (np. mocowa i kogeneracyjna) to opłaty państwowe, służące wspieraniu sektora energetyki krajowej. Stawka za nie ustalana jest więc odgórnie. Niektóre osoby do rachunku mają też dopisaną opłatę handlową. Obejmuje ona usługi dodatkowe, np. darmową pomoc elektryka. Opłata ta nie występuje, jeśli korzystamy z podstawowej oferty dystrybutora energii.

Co wpływa na cenę energii elektrycznej?

Cena za prąd zależy oczywiście od taryfy, którą wybierzemy. Jest ona zatwierdzana przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), podobnie jak stawki za przesyłanie energii. Dodatkowo na cenę prądu wpływają koszty jej produkcji, czyli wydobycie surowców i ich transport. Nie zapomnijmy także o Unijnej opłacie z tytułu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Do tego dochodzą jeszcze ceny energii elektrycznej na giełdzie. Gdy rośnie na nią popyt, ceny rosną. Gdy zwiększa się podaż, ceny maleją. Nie każdy też zdaje sobie sprawę, że na cenę energii wpływa udział jej odnawialnych źródeł w kraju. Im więcej energii pozyskanej z OZE, zastępującej np. spalanie węgla, tym niższe ceny energii elektrycznej – a tym samym niższe rachunki za prąd.

Cena za prąd a utrzymanie infrastruktury przesyłowej

Jak już wspomnieliśmy na cenę energii wpływa uzależnienie jej produkcji od jednego surowca. Do tego pojawia się konieczność utrzymania infrastruktury do jej produkcji, czyli ponoszenie przez zakłady energetyczne kosztów jej naprawy i modernizacji. To także wpływa na wyższe ceny prądu dla jego odbiorców, np. w postaci wspomnianej opłaty mocowej.

Na wszystkie powyższe czynniki, kształtujące ceny energii elektrycznej, niestety nie mamy zbyt dużego wpływu. Jest jednak kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby ograniczyć zużycie energii w naszych domach.

Fotowoltaika obniża koszty za prąd

Sposobem na niższe rachunki jest wyposażenie wolnostojących domów w panele fotowoltaiczne. Od kilku lat, na dachach polskich domów widzimy ich coraz więcej – czy to fotowoltaika w województwie podlaskim czy pomorskim – gdzie nie pojedziemy, widok paneli na pewno nas nie zdziwi. Wszak fotowoltaika gwarantuje spore oszczędności i daje dużą niezależność energetyczną.

Oczywiście do montażu paneli wynajmujmy firmy z wieloletnim doświadczeniem na rynku, jak Esoleo pod adresem www.esoleo.pl. Tylko takie firmy poprawnie ułożą panele i zagwarantują ich wydajną pracę. A tylko dzięki właściwie zainstalowanej fotowoltaice sami wytworzymy prąd (zwłaszcza latem), co przełoży się na realne oszczędności.

Jak jeszcze można obniżyć rachunki za energię?

Te osoby, które nie mogą zamontować paneli fotowoltaicznych, mogą wypróbować inne sposoby na obniżenie rachunków za energię. Przede wszystkim zamieńmy tradycyjne żarówki lub halogeny na LEDy. Nie zapominajmy też o gaszeniu światła i wyłączaniu urządzeń elektrycznych, gdy wychodzimy z domu lub nie będziemy z nich korzystać przez dłuższy czas.

Starajmy się także inwestować w urządzenia energooszczędne a podczas ich używania stosować tzw. tryb EKO. Wiele osób jest zupełnie nieświadomych tego, że te proste nawyki, pozwalają oszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie. Czy to dużo, każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie sam.

Domowe sposoby na niższe rachunki

Za prąd zapłacimy mniej także wtedy, gdy zamiast czajnika elektrycznego użyjemy tego tradycyjnego, stawianego na kuchence gazowej. Pamiętajmy także, aby nie uruchamiać pralki, gdy nie mamy jej w pełni załadowanej. Nie wkładajmy też ciepłego jedzenia do lodówki i starajmy się ustawić ją z dala od źródeł ciepła. Agregat chłodzący zużyje wtedy mniej energii, aby chłodzić jej wnętrze.

Oczywiście możemy też wybrać inne oferty taryfowe u naszego dystrybutora energii elektrycznej. Sprawdźmy jednak czy wraz z podpisaniem nowej umowy, nie będziemy musieli uiszczać comiesięcznej opłaty handlowej za dodatkowe, „gratisowe” usługi.

Dodaj komentarz