Filtry odwróconej osmozy: jak działają i gdzie z nich korzystać?

filtr odwróconej osmozy

Filtry odwróconej osmozy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to z kilku czynników, jednak kluczowe jest to, że dzięki ich zastosowaniu możemy uzyskać krystalicznie czystą wodę do picia  domu. W jaki sposób? Czy filtry do wody pitnej do domu to dobre rozwiązanie? Odpowiedzi na te i wiele innych ważnych pytań związanych z tym zagadnieniem, przedstawiamy poniżej.

Filtry odwróconej osmozy i ich zastosowanie

Najczęściej filtry, które działają na zasadzie odwróconej osmozy, możemy spotkać w przypadku wody z wodociągów lub ze studni – o ile wcześniej została odpowiednio podczyszczona. Coraz częściej jednak znajdują swoje zastosowanie również w domach jednorodzinnych, gdzie najczęściej przeznaczone są do uzdatniania wody pitnej.

Jak przebiega filtracja?

Proces filtracji na filtrach odwróconej osmozy odbywa się na wielu płaszczyznach. Dużą rolę w ich budowie odgrywa półprzepuszczalna membrana, która pozwala zatrzymać prawie wszystkie zanieczyszczenia: od metali, przez pierwiastki, skończywszy na azotanach. Dzięki temu poziom redukcji zanieczyszczeń sięga 99.9 proc.

Filtry do wody pitnej do domu najczęściej znajdują się w kilku- lub kilkunastu litrowych zbiornikach. Oczyszczona woda dopływa do nich, aż staną się pełne. To sprawia, że czysta woda jest dostępna praktycznie bez żadnych ograniczeń. W filtrach odwróconej osmozy występuje od 5 do 8 stopni filtracji. Woda w zależności od zaawansowania filtra jest mineralizowana i jonizowana oraz zwiększ się jej poziom PH. Ilość stopni filtracji zależy od indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Zalety ze stosowania filtrów odwróconej osmozy

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest to, że mogą zatrzymać ponad 99.9 proc zanieczyszczeń. W zależności od naszych preferencji możemy zakupić takie, które mają wydajność około 280l na dobę lub te, które dostarczają 375l w tym samym czasie. Zatem nie musimy się ograniczać do jednego rozwiązania. Dzięki filtrom odwróconej osmozy zyskujemy krystalicznie czystą wodę, po którą zawsze możemy sięgnąć. Nie musimy kupować jej w wersji butelkowanej, co z pewnością działa na korzyść środowiska.

Ponadto, jeżeli zsumujemy z całego roku środki wydawane na wodę pitną ze sklepu i porównamy z kosztem filtrów, okaże się, że zaoszczędzimy bardzo dużo pieniędzy.Kolejna kwestia, o której warto wspomnieć to kamień. Najlepszym przykładem są czajniki elektryczne. Jeżeli regularnie wlewamy do nich niefiltrowaną wodę, to z czasem na ich dnie może zacząć osiadać kamień. Zastosowanie filtrów sprawia, że takich sytuacji możemy uniknąć.

Jak zatem widać, zastosowanie filtrów odwróconej osmozy niesie szereg korzyści, które z pewnością zostaną docenione przez domowników.

Dodaj komentarz