Falownik – zmienia prąd stały na przemienny. Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać?

fotowoltaika

Falownik, inaczej inwerter jest jednym z podstawowych elementów tworzących instalację fotowoltaiczną. Właśnie dlatego wybór właściwego falownika ma tak duże znaczenie, aby cały system mógł działać sprawnie.

Jak działa system fotowoltaiczny?

System fotowoltaiczny, czyli PV służy do produkowana prądu z energii promieniowania słonecznego. To możliwe za pomocą paneli słonecznych – fotowoltaicznych, które odbierają promienie słoneczne i następnie przekształcają je na prąd stały. Następnie, aby prąd ten można było wykorzystać do zasilania urządzeń, należy zmienić go na prąd przemienny o odpowiedniej częstotliwości 50 Hz oraz napięciu na poziomie 230 V.

Aby zamienić prąd stały na prąd przemienny, stosowany jest falownik do fotowoltaiki, który określany jest także jako falownik albo przetwornica.

Falownik wyposażony jest w specjalny układ odpowiedzialny za przetwarzanie napięcia. Podłącza się do niego panele fotowoltaiczne, a także dodatkowe układy – zabezpieczający, sterujący. Z falownika wychodzą przewody pozwalające na zasilanie budynku.

Jak wybrać odpowiedni falownik do fotowoltaiki?

Wybór odpowiedniego falownika do instalacji fotowoltaiczne jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie ten element jest odpowiedzialny za produkcję prądu o odpowiednich parametrach, by można było wykorzystać ją do zasilania innych urządzeń.

Do dyspozycji jest szeroka gama falowników, dlatego przy doborze odpowiedniego modelu należy wziąć po uwagę szereg czynników, w tym odpowiednie parametry techniczne falownika, renomę jego producenta, a także czas trwania gwarancji.

W ramach parametrów technicznych falowniki dobiera się pod kątem poniższych parametrów:

  • sposób montażu – falownik może być wyspowy, czyli off-grid, dlatego nie łączy się z siecią energetyczną, a także sieciowy, czyli on-grid, co pozwala na podłączenie go do sieci operatora i odsprzedaż prądu
  • liczba faz – falowniki o mniejsze mocy są jednofazowe, natomiast te o mocy wyższej mają trzy fazy
  • zabezpieczenia – wybierając falownik do fotowoltaiki, warto zwrócić uwagę na wykorzystane w nim zabezpieczenia, aby można było korzystać z niego bezpiecznie
  • miejsce montażu – gdy inwerter ma być narażony na działanie niekorzystnych czynników jak niskie i wysokie temperatury, wilgoć, powinien być właściwie przed nimi chroniony

Najlepiej, aby odpowiedni falownik do fotowoltaiki dobrała firma zajmująca się realizacją instalacji fotowoltaicznych, która może wtedy zająć się wszystkimi czynnościami związanymi z wykonaniem systemu dopasowanego do potrzeb użytkownika.

Dodaj komentarz