Drewniany stół z trawnikiem – zrób go sam

Wiosna nieśmiało wkracza już do przyrody, a w raz z nią niebawem pojawią się ciepłe, słoneczne dni. Są one dobrą okazją do tego, aby zjeść śniadanie na tarasie, czy w ogrodzie. Podpowiadamy więc, jak własnoręcznie zrobić drewniany stół z trawnikiem zdobiącym blat, który może także sprawdzić się jako dekoracja wnętrza. 

Wymiary stołu:
– długość – 130 cm
– wysokość – 78 cm
– szerokość – 81 cm

Potrzebne materiały:

Drewno:
– 9 desek z drewna modrzewiowego
(po 2 m długości, szerokość 140 mm, grubość 21 mm)

Śruby:
– 68 wkrętów do drewna do nóżek stołowych (3,5 x 50 mm),
– 28 wkrętów do drewna na ramię stołu (3,5 x 30 mm),
– 2 wkręty do drewna na kanał spustowy (3,5 x 18 mm),
– 16 śruby karetki (M8 x 50 mm), nakrętki i podkładki na nóżki i ramię stołu.

Lazura:
0,75 l przezroczystej lazury do drewna.

Dodatkowe materiały:
– 1 kanciasta rynna dachowa z tworzywa sztucznego – 2 m długości
(szerokość 80 mm x wysokość 50 mm),
– 2 końcówki, w tym 1 końcówka spustowa do rynny,
– 1 folia basenowa (1,4 x 1 m ),
– 1 kawałek siatki przepuszczającej wodę – 0,7 m bieżącego (1,2 m x 0,72 m),
– 1 kawałek darni (ok. 1 m²).

Lista narzędzi:
– wiertarko – wkrętarka akumulatorowa,
– zszywacz elektryczny – gwoździarka,
– wyrzynarka akumulatorowa,
– szlifierka uniwersalna,
– uniwersalny system do malowania natryskowego.

Akcesoria:
– płaski klucz oczkowy 13 mm,
– wiertło 8 mm do wiercenia otworów pod wkręty,
– wiertło 4 mm do wkręcania otworów pod drewniane wkręty,
– nóż do drewna,
– brzeszczot 50 mm,
– przecinarka.

Poziom trudności: trudne.
Czas potrzebny do realizacji projektu: około 4 godzin plus czas na zakupy.

Stół drewniany – krok 1

Stół drewniany krok 1

Pierwszy etap będzie wymagał od nas dużej dokładności. Mowa o tym, że wszystkie poszczególne elementy muszą być przycięte na odpowiednią długość. Rozplanujmy więc komponenty w następujący sposób: stół
(8 części), rama do stołu (8 części), uszczelki (6 sztuk) i płyta główna (2 części). Do przycinania możemy użyć poręcznej wyrzynarki akumulatorowej lub piły. Z uwagi na fakt, że deski mogą mieć ostre krawędzie, zadbajmy wycyklinowanie wszystkich tych niedoskonałości. Warto użyć do tego szlifierki. Pamiętajmy także, że w niektórych sklepach z materiałami budowlanymi, można poprosić o przycięcie materiałów zgodnie z naszymi preferencjami.

Stół drewniany – krok 2

Stół drewniany krok 2

Stół drewniany 2 krok

Następny krok, to wiercenie rynny oraz przycięcie desek. Potrzebne nam będą dwa wiertła:  4 mm do wkręcania otworów pod drewniane wkręty i 8 mm do wiercenia otworów pod wkręty. Następnie nakładamy lazurę na wszystkie deski w celu zabezpieczenia ich przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Drewniany stół – krok 3

Kolejny etap rozpoczynamy od przygotowania rynny. Posłuży ona jako dren do wody. W tym celu chwytamy po nożyce do aluminium. Przycinamy rynnę w połowie. Pamiętajmy, że musi być to zrobione w taki sposób, aby można było wygiąć dwa końce uzyskując kąt nachylenia. To ma umożliwić przepływ wody. Potem, w tym samym miejscu w dolnej części rynny musimy wywiercić otwór na szerokość 50 mm. To właśnie tędy będzie docelowo odpływała woda.

Drewniany stół – krok 4

Stół drewniany krok 4

Rozpoczynamy montaż ramy stołu. Warto w tym celu użyć wiertarko-wkrętarki. Na początku przykręcamy nogi stołu. Wkręcamy więc w uprzednio wywierconych miejscach śruby do drewna (3.5 x 50 mm). To samo robimy z ramą stołu, a następnie łączymy ją z nogami. Do tego pomocny nam będzie klucz pierścieniowy oraz tzw. śruby wagonowe.

Drewniany stół – krok 5

Stół drewniany krok 5

Po wykonaniu montażu, stawiamy stół do góry nogami, a następnie rozmieszczamy sześć podkładek dystansowych w wyznaczonych na planie miejscach. Następnie montujemy je do ramy stołu używając śrub do drewna (3.5 x 30 mm). To zapewni nam stabilność i wytrzymałość mebla. W późniejszym etapie, jego blat zostanie osadzony na podkładkach.

Drewniany stół – krok 6

Stół drewniany krok 6

Kolejny krok na drodze do zbudowania naszego stołu, to mocowanie rynny do środkowej części ramy wg. planu konstrukcji. Do tego użyjmy dwóch małych śrub do drewna (3.5 x 18 mm). To będzie pomocne w jeszcze większej stabilizacji stołu. Rynna z kolei ochroni trawnik przed zalaniem. Jeśli zdecydujemy się trzymać stolik wewnątrz pomieszczenia (np. przez zimę), trzeba postawić pod drenem małe wiaderko. To działanie ma na celu zapobiegnięcie zalania podłogi podczas podlewania trawy.

Drewniany stół – krok 7

Drewniany stół krok 7

Zanim rozłożymy pasmo trawy, nasz stół powinien być do tego dobrze przygotowany. Pamiętajmy, że płyty główne będą służyły jako podstawa, umieszczamy je więc na podkładkach i przywieramy za pomocą wkrętów do drewna (3,5 x 30 mm). Naszą podstawą będzie folia basenowa, którą powinniśmy przymocować do wnętrza ramy stołu przy użyciu zszywacza elektrycznego. Upewnijmy się, czy folia została solidnie przymocowana do płyty i nie pozostały na niej żadne zagięcia. Wszelkie odstające zagięcia trzeba odciąć nożem do foli. Na koniec przecinamy folię po środku wzdłuż rynny.

Stół drewniany – krok 8

Stół drewniany krok 8

Czas na zazielenienie naszego nowego mebla. Pokrywamy więc płytę siatką ogrodniczą. Potem wypełniamy ziemią folię. Pamiętajmy, aby jej większą część rozłożyć na środku stołu po to, by uchronić go przed ewentualnymi przechyleniami. Końcowy etap, to równomierne rozłożenie murawy wzdłuż krawędzi blatu. Teraz możemy cieszyć się naszym oryginalnym meblem przez cały rok.

źródło: materiały prasowe firmy Bosch, zdjęcia: Bosch

One thought on “Drewniany stół z trawnikiem – zrób go sam

Dodaj komentarz